Uchwały 2025 r.
Treść
Uchwała Nr XI/78/25
Rady Miejskiej w Miejskiej Górce
z dnia 7 maja 2025 r.
w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Gminy Miejska Górka do Spółdzielni Energetycznej "Dolina Orli" w Pakosławiu
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. f ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1465 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:
§ 1. 1. Wyraża się wolę zawiązania i przystąpienia Gminy Miejska Górka do Spółdzielni Energetycznej "Dolina Orli" w Pakosławiu jako jeden z członków założycieli.
2. Zasady funkcjonowania Spółdzielni Energetycznej "Dolina Orli" w Pakosławiu określone zostaną w Statucie Spółdzielni przez członków założycieli Spółdzielni.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miejskiej Górki.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
/-/ Zdzisław Goliński
Uzasadnienie
Na podstawie art. 18 ust.2 pkt 9 lit f ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do wyłącznej kompetencji rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy dotyczących m.in. tworzenia i przystępowania do spółdzielni.
Spółdzielnia energetyczna to spółdzielnia w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 593) lub ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników (t.j. Dz. U. z 2024 poz. 443), której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej, biogazu lub ciepła, w instalacjach odnawialnych źródeł energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej, biogazu lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, sieci dystrybucyjnej gazowej lub sieci ciepłowniczej.
Przystąpienie Gminy Miejska Górka do spółdzielni energetycznej pozwoli na poprawę efektywności gminnej infrastruktury energetycznej, która umożliwi stopniowe dojście do autonomiczności energetycznej. W ujęciu gospodarczym, utworzenie i przystąpienie do spółdzielni energetycznej pozwoli na istotną redukcję energii pobieranej z sieci i poprawę jakości środowiska naturalnego.
Gmina Miejska Górka jako współzałożyciel spółdzielni energetycznej będzie miała bezpośredni wpływ na realizowane przez spółdzielnię energetyczną zadania i jej bieżące funkcjonowanie.
Mając na uwadze powyższe, podjęcie uchwały jest w pełni uzasadnione.